Brussel, 7 maart 2025 - Daikin is klaar om zijn warmtepompportfolio uit te breiden met de nieuwe modulaire lucht/water-warmtepomp EWYK-QZ met koelmiddel R-290 (propaan). Het nieuwe systeem is ontworpen voor uiteenlopende behoeften op het gebied van comfortverwarming, koeling en sanitair warm water en is een duurzame oplossing met krachtige prestaties. De officiële lancering staat gepland voor eind 2025, maar van 17 tot 21 maart wordt er een prototype getoond op ISH Frankfurt, de toonaangevende HVAC-beurs in Europa.
Productoverzicht en belangrijkste voordelen
De modulaire luchtwarmtepomp EWYK-QZ biedt koel- en verwarmingscapaciteiten van 100 kW (enkele module) tot 2000 kW (groepsconfiguratie). Hij kan ketels vervangen door warm water tot 75°C te leveren. In koelmodus is er een bereik van -15°C tot +27°C aan de verdamperuitlaat. De unit is ontworpen voor zware omstandigheden en werkt bij omgevingstemperaturen tussen -20°C en +46°C.
Daikin heeft uitgebreide ervaring in de ontwikkeling van warmtepompen, met verschillende compressortechnologieën en koelmiddelproducten. Met deze nieuwe ontwikkeling introduceert Daikin een modulair ontwerp voor luchtproducten, na de lancering van de modulaire water/water-warmtepomp EWWT-Q- in 2024.
Modulair en schaalbaar ontwerp
Het nieuwe product heeft een modulair ontwerp voor flexibele configuratie. Door meerdere units te combineren kan de vereiste capaciteit bereikt worden, aangestuurd als één systeem. Dit vereenvoudigt het transport en de installatie, waardoor het een gebruiksklare oplossing is met de verdeelkit en pompmodule van Daikin.
Bij gebouwuitbreidingen kan de koel- of verwarmingscapaciteit snel en eenvoudig een upgrade krijgen dankzij de modulariteit. Het modulaire systeem EWYK-QZ omvat modules met elk 100 of 125 kW. Vier modules vormen een reeks van maximaal 500 kW, en vier reeksen (16 modules) kunnen een systeem vormen met een capaciteit tot 2000 kW, beheerd door het besturingssysteem Intelligent Chiller Manager (iCM).

Veiligheid en onderhoud
EWYK-QZ maakt gebruik van propaan als koelmiddel (R-290), een klimaatvriendelijke optie in vergelijking met koelmiddelproducten met een hoger aardopwarmingspotentiaal (GWP). De unit is ontworpen om de koelmiddelvulling in elke module te beperken en beschikt over de beste veiligheidsmaatregelen om een veilige en betrouwbare werking te garanderen. De volgende veiligheidssystemen zitten in elke module gemonteerd:
- Twee detectoren voor koelmiddellekken: één op het koelcircuit en één in de schakelkast
- Een unitafvoerventilator, om snel koelmiddel te kunnen afvoeren naar de externe omgeving in geval van lekkage
- Een schakelkastventilator, gericht op een snel afvoer van koelmiddel uit de schakelkast bij lekkage
- Een sirene voor visuele en akoestische waarschuwing bij koelmiddellekkage. De sirene zit op de schakelkast
Al deze componenten zijn extern elektrisch aangesloten voor een goede werking onder alle omstandigheden. Tot slot zorgt de modulaire structuur ook voor vereenvoudigd onderhoud. Elke module kan dus onafhankelijk onderhouden worden. Bovendien zal elke EWYK-QZ op Daikin on Site aangesloten kunnen worden, om de planning van onderhoudswerkzaamheden en de bewaking op afstand van de juiste systeemstatus en -werking te vergemakkelijken.
Geoptimaliseerd rendement en lagere bedrijfskosten
Het volledig invertergestuurde ontwerp van de EWYK-QZ optimaliseert de werking en verlaagt de bedrijfskosten. De scrollcompressoren met inverters zorgen voor een efficiënte aanpassing aan wisselende lasten, terwijl borstelloze ventilatoren topprestaties leveren bij deellasten. De modulaire configuratie zorgt voor een optimale aanpassing aan veranderingen in de vraag, waardoor er minder aan/uit-cycli zijn dan bij traditionele units.
De nieuwe modulaire lucht/water-warmtepomp EWYK-QZ van Daikin wordt eind 2025 gelanceerd, maar we geven een eerste beeld van het product op ISH Frankfurt 2025.
Over Daikin
Daikin Europe N.V.
De Daikin Europe-groep is een toonaangevende leverancier van technologie voor verwarming, koeling, ventilatie, luchtzuivering en koeltechnologie (HVAC-R) in Europa, het Midden-Oosten en Afrika. Daikin Europe levert aan uiteenlopende klanten in deze regio door een uitgebreide reeks producten, onderhoudsdiensten en kant-en-klare oplossingen te ontwerpen, te produceren en te verkopen, op maat van residentiële, commerciële en industriële toepassingen. Het bedrijf heeft meer dan 13.800 werknemers via 59 dochterondernemingen en 15 productielocaties in Europa (12), Turkije (1) en het Midden-Oosten (2). De koelproducten van Daikin zijn verkrijgbaar onder de merknamen Daikin, Tewis, Zanotti, Hubbard en AHT. De Daikin Europe-groep, die al meer dan 50 jaar zijn hoofdkantoor heeft in Oostende, België, is een dochteronderneming van de wereldwijde groep Daikin Industries.
Daikin Industries Ltd.
Daikin Industries (DIL) is een wereldwijde leider in warmtepomp-, airconditionings- en luchtfiltratietechnologie. Het bedrijf heeft wereldwijd meer dan 98.000 werknemers. De fabrikant, opgericht in Osaka in 1924, is de enige ter wereld die zelf apparatuur voor verwarming, ventilatie, airconditioning en koeling ontwikkelt en produceert, met daarnaast ook compressoren en koelmiddel. Daikin werd door Clarivate (VK) en LexisNexis (VS) uitgeroepen tot een van 's werelds 100 meest innovatieve bedrijven, erkend voor zijn leiderschap op het gebied van technologisch onderzoek en patenten voor intellectueel eigendom. Voor het boekjaar 2023 rapporteerde Daikin een recordomzet van € 28 miljard (1 april 2023 - 31 maart 2024).
Lees meer op www.daikin.eu en www.daikin.com
Mediacontacten Daikin Europe N.V.
Sofie Sap – T.: +32 472 580 482 E-mail: sap.s@daikineurope.com
Daisuke Kakinaga – T.: +32 465 462 321 E-mail: kakinaga.d@bxl.daikineurope.com